Phone Icon İletişim Talebi Formu
Video Icon Görüntülü Konuşma Randevusu
Robot Icon Akıllı Asistan
Anasayfa/

Filo Kiralama

Uzun Dönem Filo Kiralama

Nedir?

Bir aracın satın almadan, operasyonel maliyetlerine katlanmadan, araç sahipliğinin getireceği yükümlülüklere ve külfetlerine girmeden kullanabilmenin en kolay yoludur. 12 aydan 36 aya kadar faydalanabileceğiniz, belirli bir kilometre ve sabit aylık ödemeler kapsamında şirketinize araç kullanımı sağlayan, avantajlı bir finansal ürün ve hizmet paketidir. 

Uzun Dönem Filo Kiralamanın Avantajları

Finansal Avantajlar

  • Nakit Akış Avantajı

Her ay belirli bir kira tutarı öder; bütçenizi, planınızı buna göre yaparsınız. Kötü sürprizlerle, beklenmedik giderlerle karşılaşmaz; kaza, onarım, sigorta masraflarını ödemezsiniz. İşletmenizden ani nakit çıkışı olmaz; ödemelerinizi taksit, taksit yaparsınız. Aylık kira bedellerini, gider olarak kurumlar vergisi matrahından düşebilirsiniz. Kiralama faturasındaki KDV’yi indirim konusu yapabilirsiniz. 
 

  • Sermaye Avantajı

Aracın dönem sonu ikinci el değer riskinin tamamı Büyük Filo tarafından üstlenilir. Araç satın almak için kullanmadığınız öz kaynağınızı ve kredi limitlerinizi işinizi büyütmek için kullanabilirsiniz. Araç yatırımlarınızda kredi kullanmak durumunda karşılaşacağınız sermaye çıkışlarından da kurtulmuş olursunuz. 
 

  • Vergi Avantajı

2022 yılı içerisinde 311 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğ ile daha önceden herhangi bir gider kısıtlamasına tabi olmayan araç kira bedellerinin 8.000 TL’na kadar olan kısmının gider yazılabilmesine ilişkin bir kısıtlama getirilmiştir. Bu tutar her yıl sıfır araç fiyatlarındaki artış da gözetilerek T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından arttırılmaktadır. Söz konusu tebliğ ile ayrıca şirketlerin satın aldığı araçlarda gider yazabileceği KDV ve ÖTV toplamı 200.000 TL ile, amortisman gideri yazabileceği tutar da 230.000 TL (iktisap bedelinin) ile kısıtlanmıştır. Ayrıca; şirketler araçlarını ister kiralasınlar isterse satın alsınlar, bu araçlar için yaptıkları genel giderlerin %70’ni gider yazabileceklerdir.

Bir şirket ihtiyaç duyduğu aracı kiralamak yerine satın almak istediğinde, yukarıda detayları paylaşılan yeni yasal düzenleme sebebiyle farklı gider kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Aracın KDV ve ÖTV’nin tamamının gider yazılamaması, M.T.V.’nin gider yazılamaması, kasko/trafik/bakım-onarım vs. tüm giderlerin sadece %70’nin gider yazılabilmesi gibi kısıtlamalar Kurumlar Vergisi açısından dezavantaj oluşturmaktadır. KDV Kanunu 30/b maddesi gereğince ise; şirketler satın aldıkları binek araçların KDV’ni indirim konusu yapamamaktadırlar. Tüm bu hususlar ışığında; şirketlerin bir aracı satın alıp üç yıl boyunca kullanması sonucu karşılaştığı tüm maliyetler, araç kiralandığı zaman zaten kira fiyatının içerisinde yer alacaktır. Dolayısıyla herhangi bir gider kısıtlamasına maruz kalmadan, KDV de indirim konusu yapılarak hem KDV hem de Kurumlar Vergisi açısından önemli vergisel avantajlar sağlanacaktır
 

Operasyonel Avantajlar

  • Operasyonel filo kiralamada; araç tedarik ve teslimat koordinasyonu ile sözleşme de dahil olmak üzere evrak takibinin tamamı Büyük Filo tarafından yerine getirilir. 

  • Türkiye genelinde anlaşmalı yetkili servislerde hiçbir ücret ödemeden periyodik bakım hizmeti alabilirsiniz. 

  • Türkiye genelinde yaygın servis ağına ve yüksek hizmet kalitesine sahip lastik üreticileri ile yapılan anlaşmalar sayesinde, belirlenen kilometrelerde bir takım lastik herhangi bir bedel talep edilmeksizin değiştirilir.

  • Kaza sonrasında yapılması gerekenler 7/24 hizmet veren Müşteri Hizmetleri Merkezi tarafından tecrübeli bir ekip yönetiminde gerçekleştirilir ve hasar onarımlarınız titizlikle takip edilir.

  • Hasar veya arıza onarımlarının 24 saati aşması durumunda işgücü kaybının önlenmesi için araç kullanıcısına ikame araç tedarik edilir.

  • Kasko, trafik sigortası ve MTV Büyük Filo tarafından takip edilir ve ödenir. 

  • Araçların takibi için personel istihdam etmenize gerek kalmaz