Phone Icon İletişim Talebi Formu
Video Icon Görüntülü Konuşma Randevusu
Robot Icon Akıllı Asistan
Anasayfa/ Filo Kiralama/

Sıkça Sorulan Sorular

 

Sıkça Sorulan Sorular

 • Operasyonel uzun dönem filo kiralama nedir?

Operasyonel uzun dönem kiralama; araçları 12, 24, 36 aylık olarak kiralayabildiğiniz ve bununla beraber, periyodik bakım ve onarım, hasar, lastik değişimi, zorunlu trafik ve kasko sigortası, motorlu taşıtlar vergisi, fenni araç muayenesi, HGS ve OGS geçiş ücretleri ve buna benzer külfet olacak tüm operasyonel masraflardan kurtulduğunuz avantajlı ve karlı bir hizmet paketidir.

 • En az kaç araç kiralayabilirim? 

Kiralanacak araçlar için minimum veya maksimum adet sınırlaması yoktur. Bir araç için bile operasyonel filo kiralamanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 • Kimler operasyonel filo kiralama yoluyla Büyük Filo’dan araç kiralayabilir?

Uzun dönem araç kiralamak isteyen tüm şirketler ve vergi levhası olan tüm şahıs firmalarına araç kiralamaktayız.

 • Kimler operasyonel filo kiralama yoluyla Büyük Filo’dan araç kiralayabilir?

Yerli veya ithal tüm binek otomobiller ve istihap haddi 3500 kilograma kadar olan hafif ticari araçlar kiralanabilmektedir.

 • Hangi marka ve model araçları kiralıyorsunuz?

Müşteri ticari amaçla kiralamış olduğu taşıt için 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği hükümleri gereğince taşıma yetki belgesi almış olması ve taşıt belgelerine kiralanan taşıtı kayıt ettirmiş olması gerekmektedir. Aynı yönetmelik hükmünce mesleki yeterlilik belgesi bulunan sürücülerce kullanılmasını sağlamak zorundadır. Ticari araç kiralayabilmek için bir ticari öz mal araca sahip olmanız gerekmektedir.

 • Motorlu taşıtlar vergisi (Mtv) ve trafik sigortaları kimin tarafından ödenmektedir?

Motorlu taşıtlar ve trafik sigortaları Büyük Filo tarafından ödenir.

 • Ogs ve Hgs ödemleri nasıl yapılıyor?

Geçiş detayları kiracı firmaya bildirilerek fatura edilmektedir.

 • Periyodik bakımlar kiralama fiyatına dahil midir?

Araçların kira süresi dâhilinde, üretici firmanın araca ilişkin kullanım kılavuzundaki talimatları çerçevesinde ve üretici firmanın garantilerini geçersiz kılmayacak şekilde tüm periyodik bakım ve onarımlara ilişkin masraflar, parça değişikliği ve işçilik ücretleri Büyük Filo tarafından karşılanacaktır.

 • Kiralanan araçta aksesuar veya boya değişikliği yapabilir miyim?

Bu tip değişiklikler araçların garanti kapsamı dışında olduğundan, değişikliklerin yapılmasına izin verilmemektedir.

 • Kiralanan araçlara kurumsal reklam veya logo yaptırabilir miyim?

Bu işlemler ek bir sözleşme maddesi ile hizmet bedelleri ve tüm kanuni vergilerin ödenmesi karşılığında, kanuni sınırlar çerçevesinde yapılabilmektedir.

 • Kiralık aracımın bakım ve onarımını nerede yaptırabilirim?

Kiralık aracın bakım ve onarımlarını Büyük Filo’nun anlaşmalı olduğu yetkili servislerinde yaptırabilirsiniz.

 • Araç lastiklerini ne zaman değiştirmeliyim?

Sürüş güvenliği bakımından değiştirmelisiniz. Sözleşme koşulları çerçevesinde mevcut lastiklerin 3mm diş derinliği altına düşmesi halinde veya hava ısı derecesinin +7 derece altına düşmesi veya üstünde seyretmesi halinde Kış-Yaz lastiklerine geçiş sağlayabilirsiniz.

 • Aracın muayenesini nerede yaptırabilirim? Muayene ücretini kim karşılar?

Aracın muayene ücretini Büyük Filo karşılamaktadır. Muayene müşteri mensuplarınca TÜV Türk Muayene İstasyonlarında (fenni ve egzoz muayeneler) yaptırılır.

 • Araçta herhangi bir kaza oluştuğuna ne yapmalıyım?

Hasar ile ilgili olayın en kısa zamanda 444 06 34 Büyük Filo destek hattına bildirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca; Kazaya karışan tüm araçların bilgilerinin olduğu eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Kaza Tespit Tutanağı, olay yeri fotoğrafları, kazaya karışan tüm araç ve sürücülere ait ehliyet, ruhsat ve trafik poliçesi fotokopileri eksiksiz olarak tedarik edilmelidir. Aksi takdirde kazanın ve hasarın oluşumunun eksik ya da hatalı beyan edilmesi, hiç beyan edilmemesi, resmi raporların Büyük Filo veya yetkili kılınan kuruluşa ulaştırılmamasından kaynaklanan masraflardan Büyük Filo sorumlu tutulamayacaktır.

İkame araç hangi durumlarda tahsis edilmektedir.

Kiralık aracın hasar ve arıza onarımlarının sözleşmede belirtilen süreyi aşması durumunda en kısa sürede muadil araç tahsisi yapılır.

 • Aracım çalınırsa ne yapmalıyım?

Öncelikle aracın trafik ekipleri tarafından çekilmiş olma ihtimali kontrol edilmeli, çevreden bilgi almaya çalışılmalıdır. Eğer aracın çalındığına kanaat getiriliyor ise, öncelikle emniyet birimlerine gerekli bildirimlerde bulunulmalıdır. Daha sonra da Büyük Filo Müşteri Hizmetleri'ne 444 06 34 numaralı hattan olay ile ilgili bilgi verilmelidir. İkame araç talebinin karşılanabilmesi için olayla ilgili tutanakların Büyük Filo'ya ulaşmış olması gerekmektedir.

 • Kiralamanın sözleşmesinin bitiminde, araç iade edilirken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Araçlar nasıl iade edilmektedir?

Araçla birlikte size sağlanan trafik seti, yangın söndürücü ve zincir ekipmanları ile araca ait bütün ekipman (yedek anahtar, kullanım kılavuzu v.s.) araçla birlikte belirtilen yere teslim edilmelidir. Teslim sırasında araçta gerekli incelemeler yapılmakta ve teslim tutanağı imzalanarak araçlar teslim edilmektedir. Ayrıca araç üzerinde eğer varsa yazı, şekil, logo v.b. araçların iadesi sırasında sökülmeli ve araçlar temiz halde teslim edilmelidir.